Gdzie leży Kanada

Interesujesz się geografią? Twoją pasją jest podróżowanie i zwiedzenie rozmaitych krajów? Pragniesz powiększyć swoją wiedzę o ciekawostki geograficzne i geologiczne? Planujesz wyjazd do Kanady i niezbyt wiele jeszcze o niej wiesz? Jeżeli tak to ten tekst powstał z myślą o osobach właśnie takich jak Ty. Serdecznie zapraszamy Cię do lektury naszego tekstu na temat Kanady!

Stolica Kanady

Stolicą a zarazem centrum administracyjnym Kanady jest miasto Ottawa. Liczy ona niecały milion mieszkańców, tworząc dopiero czwarte pod względem ludności miasto Kanady. Miasto posiada bardzo niski wskaźnik bezrobocia oraz bardzo szybko i dynamicznie się rozwija.

Gdzie leży Kanada

Położenie Kanady

Państwo to jest oczywiście zlokalizowane w Ameryce Północnej, rozciąga się od Oceanu Atlantyckiego do Oceanu Spokojnego oraz Oceanu Arktycznego. Graniczy z USA, Danią oraz Francją. Jest to drugie największe po Rosji państwo świata. To kraj, w którym językami urzędowymi są zarówno język angielski jak i francuski. Na czele tego państwa stoi królowa Elżbieta II, jest to więc przykład monarchii konstytucyjnej. Ze względu na swoje położenie, występuje tam bardzo zróżnicowany klimat. W zależności od tego który jest to fragment Kanady, możemy napotkać tam klimat subpolarny, chłodny, kontynentalny, umiarkowany oraz ciepły. Między południem kraju, a jego północą występują olbrzymie różnice temperaturowe, amplitudy sięgają rzędu aż 30 stopni.

Powierzchnia Kanady

Jak już wyżej wspominaliśmy Kanada jest drugim największym państwem świata. Jej powierzchnia wynosi dokładnie: 9 984 670 km², natomiast powierzchnia wód lądowych wynosi aż: 891 163 km². Nie przekłada się to jednak na liczbę ludności, która w stosunku do ogromnej powierzchni kraju jest bardzo mała- nieco ponad 36 milionów – to mniej niż w całej Polsce! Należy jednak podkreślić, że jest to spowodowane przede wszystkim bardzo trudnym i niesprzyjającym ukształtowaniem terenu oraz ogromną powierzchnią, która przez praktycznie cały rok jest przykryta śniegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *