Co należy zrobić gdy chce się wyjechać do Kanady?

Jakie formalności należy wypełnić przed wyjazdem i przede wszystkim czy do Kanady potrzebna jest wiza? Takie pytania najczęściej zadają sobie osoby, które chcą wyjechać do Kanady.

Jak to z wizą do Kanady bywa?

Wiza do Kanady nie zawsze jest potrzebna i nie zawsze jest obowiązkowa.
Wszystko zależy od danej sytuacji i od faktu o obywatelu jakiego kraju się mówi.
Wjeżdżając do Kanady wizy nie potrzebuje obywatel Stanów Zjednoczonych, nie potrzebują jej też obywatele polscy, których paszporty są biometryczne.

Natomiast gdy do Kanady lecimy samolotem wymagana wówczas jest eTA czyli Electronic Transit Authorization. W przypadku gdy do Kanady obywatele polscy chcą się dostać inną drogą niż lotnicza potrzebny im jest tylko paszport.

Do Kanady z wizą lub z eTA

Dla obywateli polskich prawo wjazdu do Kanady diametralnie się zmieniło. Osoby, których paszport jest biometryczny nie muszą stać w kolejkach, w konsulatach, ambasadzie i przedstawiać wiele różnych dokumentów, by otrzymać wizę do Kanady. Wystarczy, że drogą internetową załatwią sobie eTA.

Co to jest eTA i czym różni się od wizy do Kanady?

eTA to inaczej pozwolenie na wjazd na terytorium Kanady. Różnic pomiędzy eTA a wizą jest wiele, przede wszystkim eTA można załatwić przez internet, nie wychodząc z domu. Na odpowiedniej stronie internetowej wypełnia się formularz i składa wniosek.

Po 72 godzinach otrzymuje się eTA. Przyjeżdżając do Kanady i przedstawiając straży granicznej dokumenty wraz z paszportem biometrycznym strażnicy i tak wiedzą z kim mają do czynienia. Dlatego otrzymanie pozwolenia na wjazd do Kanady jest takie proste dla osób posiadających paszport biometryczny.

Załatwienie powszechnej wizy do Kanady nie jest takie proste. Osoby posiadające zwykły paszport, muszą starać się o wizę. W tym celu należy odwiedzić najbliższy konsulat lub ambasadę, przedstawić kilka odpowiednich dokumentów i złożyć osobiście wniosek o wizę.

Posiadanie wizy lub eTA nie jest gwarancją wjazdu na teren Kanady

Urzędnik na granicy jest osobą decyzyjną. Bez względu na wszystko, otrzymanie wizy do Kanady czy eTA nie jest 100 procentową gwarancją na otrzymanie pozwolenia na wjazd do Kanady.

Różne powody przyjazdu do Kanady

Wszystko też zależy od powodów dla jakich chcemy dostać się do Kanady. Inaczej są traktowane osoby, które pragną tam przyjechać w celach turystycznych a inaczej osoby, które chcą tam zamieszkać na stałe lub podjąć pracę. W tych ostatnich przypadkach osoba wyjeżdżająca do Kanady musi posiadać odrębne zezwolenie na naukę w Kanadzie, pracę lub mieszkanie na stałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *